برآورد هزینه راه‌ اندازی فست فود برای کسانی که قصد افتتاح یک فست فود جدید را دارند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در واقع این کار اولین کاری است که برای افتتاح فست فود و رستوران باید انجام گیرد.

امروزه تعداد افرادی که قصد دارند وارد چنین کسب و کارهایی بشوند رو به افزایش است. شاید دلیل اصلی این موضوع این است که میزان تقاضای بازار در این زمینه همیشگی است. همچنین با توجه تغییر سبک زندگی مردم پیش‌بینی می‌شود که میزان این تقاضا در آینده افزایش پیدا کند. از این رو، بسیاری از افرادی که قصد ورود به این نوع از کسب و کارها را دارند باید قبل از شروه به کار اطلاعات لازم را کسب نمایند.

در هنگام برآورد هزینه راه اندازی فست فود باید به نکات مختلفی توجه داشت. در این مقاله قصد داریم فهرستی از هزینه‌های مختلف افتتاح یک فست فود را ارائه داده و نکات مهم برای برآورد هزینه راه اندازی فست فود را بیان کنیم.

هزینه های فست فود

هزینه‌های مربوط به انتخاب مکان فست فود

می‌توان گفت که یکی از اولین و عمده‌ترین هزینه‌ها برای افتتاح یک فست فود یا رستوران جدید، هزینه‌های تهیه مکان آن است. در هنگام برآورد هزینه راه اندازی فست فود به این گزینه باید توجه ویژه‌ای داشت، چرا که در میزان موفقیت فست فود تاثیر بسزایی دارد.

برخی از نکات مهم در زمینه انتخاب مکان فست فود عبارتند از بررسی مغازه‌های اطراف و تعداد رقبا، میزان دسترسی به مکان فست فود، وجود فضای کافی برای پارکینگ، میزان فضای مورد نیاز و سرمایه مورد نیاز برای اجاره یا خرید مغازه.

هزینه‌های مربوط به خرید تجهیزات آشپزی

پس از بررسی هزینه‌های مربوط به مکان، باید لیستی از تجهیزات مورد نیاز برای آشپزخانه فست فود تهیه کرد. برخی از مهمترین اقلام مورد نیاز برای آشپزخانه فست فود عبارتند از یخچال، فریزر، سینک ظرفشویی صنعتی، فر، سرخکن، هود، چرخ گوشت، خلال کن سیب‌زمینی، دستگاه جوجه‌گردان، فر کباب ترکی، گرمکن غذا، دستگاه گریل، وسایل آشپزی و … . قیمت هر کدام از این تجهیزات باید برآورد شده و به فهرست هزینه‌ها اضافه شود.

لازم به ذکر است، بسیاری از افراد با تجربه در این زمینه پیشنهاد می‌کنند که به جای صرف هزینه زیاد و خرید دستگاه‌ها و تجهیزات نو برای آشپزخانه فست فود از تجهیزات کارکرده و دست دوم استفاده شود.

این کار باعث می‌شود که تا حد زیادی در هزینه‌ها صرفه‌جویی گردد. البته این تجهیزات باید از شرایط مناسب برای کار برخوردار باشند و مشکلات عمده نداشته باشند.

دکوراسیون فست فود

هزینه دکوراسیون فست فود

هزینه دکوراسیون نیز در برآورد هزینه راه اندازی فست فود اهمیت زیادی دارد. این هزینه باید با توجه به میزان فضای موجود، نوع غذاها و منوی فست فود و همچنین موقعیت مکانی آن مورد بررسی قرار گیرد. برای فست فودهای لوکس و مدرن توقع می‌رود که در این بخش هزینه‌های بیشتری را اعمال کنند.

امروزه دکور و وسایل داخل فضای رستوران‌ها و فست فودها در جذب مشتریان بسیار تاثیرگذار است. نحوه نورپردازی فضای داخل فست فود، نوع میز و صندلی‌ها و چیدمان آن‌ها، تابلوها و تزیینات مورد استفاده و نمای بیرونی ساختمان فست فود از جمله گزینه‌هایی است که برای هزینه‌های دکوراسیون و برآورد هزینه راه اندازی فست فود باید در نظر گرفته شوند.

حقوق و بیمه کارکنان فست فود

هزینه حقوق کارکنان و بیمه

در هنگام راه‌اندازی یک فست فود جدید باید هزینه‌های مربوط به پرسنل فست فود از جمله سرآشپز، کمک آشپز، گارسن، نظافتچی، پیتزازن، صندوقدار، حسابدار، پیک موتوری و … را لحاظ کرد.

این هزینه‌ها شامل حقوق پرسنل، پاداش‌ها و بیمه پرسنل است. همچنین در صورت استخدام پرنسل تازه‌کار و کم تجربه باید هزینه‌هایی جهت آموزش به آن‌ها در نظر گرفته شود.

فست فود

هزینه نگهداری و تعمیرات تجهیزات آشپزی و مغازه

در هنگام برآورد هزینه راه اندازی فست فود باید بخش دیگری را به هزینه‌های تعمیرات و نگهداری اختصاص دهید. دستگاه‌های مورد استفاده در آشپزخانه فست فود حتما باید به صورت دوره‌ای مورد بازرسی قرار گرفته تا از بروز مشکلات برای آن‌ها جلوگیری شود.

همچنین در صورت خرابی یک دستگاه، علاوه بر هزینه تعمیر باید هزینه‌هایی را برای فرصت از دست رفته در فروش در نظر گرفت. به همین دلیل، طراحی یک برنامه دوره‌ای برای بازرسی دستگاه‌ها و رفع ایرادات احتمالی آن‌ها بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند هزینه‌های فست فود را تا مقدار زیادی کاهش دهد.

هزینه خرید و نگهداری مواد اولیه

هزینه تامین مواد اولیه باید حتما در برآورد هزینه راه ‌اندازی فست فود قرار داده شود.

تخمین هزینه‌های مواد اولیه به خصوص برای فست فودهایی که تازه شروع به کار می‌کنند کار دشواری است. دلیل این موضوع عدم آگاهی کامل از میزان تقاضا برای محصولات است. چنانچه مواد اولیه بیش از مقدار تقاضا خریداری شوند باید علاوه بر پرداخت هزینه بیشتر برای مواد اولیه، هزینه‌ای را برای نگهداری آن‌ها نیز در نظر گرفت.

اگر هم مواد اولیه کمتر از میزان تقاضا خریداری شود هزینه‌های فرصت از دست رفته فروش را در پی خواهد داشت.

اپلیکیشن مدیریت فست فود

هزینه نرم‌افزار و اپلیکیشن مدیریت فست فود

در سال‌های اخیر استفاده از اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای رستورانی گسترش پیدا کرده است.

به طوری که اکثر رستوران‌ها و فست‌فودها برای رونق کار خود از این نرم‌افزارها استفاده می‌کنند.

در این قسمت از برآورد هزینه راه اندازی فست فود به مدیران فست‌فودها و کسانی که قصد بازگشایی یک فست‌فود یا رستوران جدید را دارند توصیه می‌شود که حتما از این نرم‌افزارها استفاده کرده و در هنگام برآورد هزینه راه اندازی فست فود هزینه‌های مربوط به این نرم‌افزارها را نیز لحاظ نمایند.

در پست‌های قبل اطلاعاتی را در مورد نرم ‌افزار رستوران رایگان موجود در این زمینه ارائه داده‌ایم.

به جز موارد ذکر شده در مورد برآورد هزینه راه اندازی فست فود، نکات مهم دیگری نیز وجود دارند که باید به آن‌ها توجه کرد.

  • یکی از دشواری‌های شغل مدیریت فست فود حساسیت آن در زمینه سلامت مردم است.
  • در یک فست فود یا رستوران همواره باید مسائل بهداشتی به بهترین نحو رعایت شوند تا از بروز مشکلات جلوگیری شود.
  • باید توجه داشت که این شغل از جمله مشاغلی است که تعطیلی برای آن وجود ندارد و مردم انتظار دارند که همیشه فست فود در دسترس باشد. به همین دلیل باید بدانید که این شغل علاوه بر هزینه‌های فراوان سختی‌های زیادی هم دارد.
  • کارکنان و به خصوص مدیران مجموعه‌های غذایی همیشه باید سعی کنند که مودب و خوش برخورد باشند. در غیر این صورت باید بدانند که نمی‌توانند به موفقیت دست پیدا کنند.
  • امروزه برای راه‌اندازی چنین کسب و کارهایی تنها سرمایه اولیه لازم نیست بلکه حتما باید ایده جدید و خلاقانه‌ای ارائه داد. رقابت در صنف رستوران‌ها و فست فودها بسیار سخت است و کسانی در این رقابت موفق خواهد بود که از ایده‌های جدید و به روز استفاده کنند.