نرم افزار حسابداری رایگان جزء ملزومات اصلی یک شرکت یا سازمان کوچک به شمار می‌آید. البته شرکت‌های بزرگ نیز در صورت امکان ترجیح می‌دهند به جای هزینه کردن برای نرم ‌افزارهای حسابداری از یک سیستم حسابداری رایگان استفاده کنند.

کسب و کارهای مختلف به منظور ثبت داده‌ها و اطلاعات مالی، درآمدها و هزینه‌ها و همچنین محاسبه سود به نرم‌ افزارهای حسابداری احتیاج دارند.

معمولا برای کسب و کارهای کوچک مدیریت امور مالی و حسابداری کار آسانی است و حتی ممکن است به نرم‌افزار خاصی برای این منظور نیاز پیدا نکنند.

اما برای کسب و کارها و شرکت‌های بزرگ این گونه نیست. در شرکت‌های بزرگ به دلیل حجم بسیار بالای صورت‌حساب‌ها و خرید و فروش‌ها، برای ثبت وقایع مالی باید از نرم ‌افزار حسابداری استفاده شود.

وظایف نرم ‌افزارهای حسابداری

یک نرم‌ افزار حسابداری کارآمد باید بتواند فعالیت‌های مختلف مالی یک شرکت را به درستی مدیریت کند. فعالیت‌های مالی که یک نرم ‌افزار حسابداری باید انجام دهد به چندین دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

  • تجزیه و تحلیل وضعیت کلی
  • افزایش میزان دقت و سرعت محاسبات
  • مدیریت دریافت‌ها و پرداخت‌ها
  • کاهش هزینه‌ها و مالیات
  • مدیریت حقوق کارکنان
  • ارائه گزارش‌های مالی

سیستم حسابداری رایگان

بزرگترین مزیت نرم‌ افزارهای حسابداری رایگان صرفه جویی در هزینه‌ها به خصوص برای کسب و کارهای تازه تاسیس و نوپا است. برای این دسته از شرکت‌ها، محاسبه نرخ تمام شده کالا، محاسبه موجودی انبار و همچنین بررسی هزینه‌ها و درآمدها از جمله مهمترین امور حسابداری است.

البته لازم به ذکر است که استفاده از یک نرم افزار حسابداری رایگان تنها برای ابتدای کار مناسب خواهد بود ولی به مرور زمان این نرم‌ افزارها برای ثبت اسناد مالی مختلف با مشکلاتی نیز روبرو می‌شوند.

در این جا قصد داریم چندین نرم افزار حسابداری آسان رایگان را که قابلیت انجام این وظایف را دارند به شما معرفی کنیم.

نسخه رایگان نرم‌افزار حسابداری وینا

نرم افزار حسابداری رایگان

نرم‌افزار حسابداری وینا توسط شرکت فناوری اطلاعات فراگستر طراحی و تولید شده است. در آخرین نسخه ارائه شده از این نرم ‌افزار (نگارش 6) امکان محاسبات مربوط به خرید و فروش، چک‌های بانکی، انبار، ایجاد فهرست بستانکاران و بدهکاران، امکان ارسال پیامک مانده حساب، امکان در نظر گرفتن کد VIP به منظور تحلیل سوابق مشتریان و … وجود دارد و نسبت به نسخه قبلی ویژگی‌های آن ارتقا یافته است.

این شرکت یک نسخه رایگان از این نرم ‌افزار حسابداری را نیز برای مشتریان در نظر گرفته و مشتریان می‌توانند برای مدیریت کسب و کار خود از آن استفاده نمایند. این نسخه به راحتی گزارش‌هایی در مورد موجودی، درآمدها و هزینه‌ها و همچنین میزان سود و زیان شرکت را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

نرم افزار حسابداری رایگان فرداد

نرم ‌افزار فرداد برای مدیریت امور مالی و حسابداری شرکت‌های متوسط و کوچک طراحی شده و امکانات زیادی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. از جمله مهمترین مزایای این نرم ‌افزار می‌توان به نصب کاملا رایگان، امکان استفاده چندین کاربر به صورت همزمان و مدیریت اطلاعات در یک پایگاه داده اشاره کرد.

نرم افزار حسابداری رایگان پارمیس همراه

هدف نرم ‌افزار حسابداری شخصی پارمیس همراه ارائه خدمات مدیریت امور مالی شخصی و خانوادگی است. در این نرم ‌افزار می‌توانید حساب‌های خود و اعضای خانواده را به خوبی مدیریت کنید.

این نرم ‌افزار همچنین به خوبی چک‌هایی که داده‌اید یا گرفته‌اید را مدیریت کرده و زمان اقساط وام‌هایی را که دریافت کرده‌اید را به شما یادآوری خواهد کرد. این نرم افزار حسابداری رایگان بر روی سیستم‌ عامل‌های اندروید و ios قابل نصب است.

لازم به ذکر است که نسخه اصلی نرم ‌افزار حسابداری پارمیس که برای نصب بر روی ویندوز مورد استفاده قرار می‌گیرد دارای یک نسخه 30 روزه رایگان به همراه پشتیبانی رایگان یک ساله است.

همچنین امکان ارتقاء این نرم ‌افزار نیز وجود دارد.

نرم ‌افزار حسابداری محک

نرم ‌افزار محک حدود 10 سال است که کار خود را در حوزه نرم ‌افزارهای حسابداری آغاز کرده و تاکنون به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کرده است. برخی از مهمترین ویژگی‌های این نرم‌ افزار عبارتند از محیط نرم‌ افزاری کاربرپسند، امکن استفاده تخصصی برای کسب و کارهای مختلف و ویژگی‌های به روز در زمینه حسابداری. کیف پول محک که از جمله نرم‌ افزارهای تولید شده توسط این شرکت است به عنوان یک نرم افزار حسابداری رایگان شخصی شناخته می‌شود.

نرم ‌افزار حسابداری سپیدار

 سپیدار

شرکت همکاران سیستم سال‌هاست که در زمینه تولید نرم‌ افزار در ایران فعالیت دارد. نرم ‌افزار حسابداری سپیدار یکی از نرم‌ افزارهای طراحی شده توسط این شرکت است.

این نرم ‌افزار به خصوص در بین شرکت‌های کوچک و متوسط از محبوبیت بالایی برخوردار است. از ویژگی‌های اصلی این نرم ‌افزار می‌توان به شبکه فروش فعال در سراسر کشور، سازگاری با سایر نرم ‌افزارهای حسابداری و CRM و همچنین ارائه پشتیبانی رایگان یک ساله اشاره کرد.

نرم ‌افزار حسابداری هلو

نرم افزار حسابداری رایگان

نرم ‌افزار حسابداری هلو توسط شرکت طرفه نگار توسعه یافته و به خصوص برای اصناف فروشگاهی و شرکت‌های کوچک کاربرد دارد.

کاربری آسان، پشتیبانی از 200 گروه شغلی و قیمت ارزان از مزایای مهم این نرم ‌افزار به شمار می‌آیند. البته نسخه نرم افزار حسابداری رایگان هلو برای شرکت‌های کوچک و متوسط قابل دانلود است.

این نرم افزار حسابداری تا کنون توانسته بیش از 600 هزار کاربر فعال از سراسر کشور جذب کند. همچنین برای بخش پشتیبانی این نرم ‌افزار از بیش از 100 پشتیبان متخصص در این حوزه استفاده می‌شود.

نرم افزار حسابداری رایگان آرین سیستم

نرم افزار حسابداری رایگان

نرم افزار حسابداری رایگان آرین سیستم می‌تواند به خوبی نیازهای مدیریت حسابداری مربوط به استارت‌آپ‌ها و کسب و کارهای کوچک و نوپا را برطرف نماید. البته این شرکت یک نسخه نرم ‌افزار حسابداری شرکتی نیز توسعه داده که انواع کسب و کارهای کوچک و بزرگ برای اداره کلیه امور مالی خود می‌توانند از آن استفاده نمایند.

از جمله مهمترین ویژگی‌های این نرم ‌افزار می‌توان به آموزش و پشتیبانی رایگان، انجام فرآیندهای فروش با سرعت و دقت بالا،  امکان ثبت نامحدود اطلاعات در مورد کالاها، ثبت آسان اطلاعات در نرم ‌افزار و برخورداری از زیرسیستم‌های مالی، انبار، دریافت و پرداخت اشاره کرد.