نرم افزار حسابداری، یکی از ضروری‌ترین نیازهای فروشگاه‎‌های امروزی به منظور راه‌اندازی سیستم حسابداری فروشگاهی  است. برخی از توسعه‌دهندگان نرم ‌افزارهای حسابداری، برای نرم‌افزارهایشان مدل‌های اشتراکی طراحی می‌کنند و برخی دیگر از آن‌ها نسخه رایگان نرم‌افزار حسابداری را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند، اما توجه داشته باشید، نرم‌افزارحسابداری به صورت رایگان برای تعدادی محدودی از کاربران قابلیت اجرا شدن را دارند و سایر کاربران باید برای استفاده از نرم‌افزار هزینه آن را پرداخت نمایند. امروزه با توجه به اینکه تعداد نرم افزارهای حسابداری فروشگاهی زیاد شده است، به راحتی می‌توانید با هر قیمتی که می‌خواهید با توجه به نوع نیاز خود یکی از آن‌ها را برای کسب و کار خود انتخاب نمایید.

طبقه‌بندی نرم‌افزارهای حسابداری فروشگاهی بر اساس کاربری:

1- نرم‌ افزار حسابداری پایه

یکی از انواع نرم ‌افزارهایی که امروزه در اکثر فروشگاه استفاده می‌شود، نرم‌ افزار حسابداری پایه است. با استفاده از این نوع نرم ‌افزار به راحتی می‌توان کارهایی همچون مدیریت حساب‌ها، وصول چک‌های دریافتی، ثبت همه‌ی فاکتورها خرید و بررسی تمامی اسناد مالی را انجام داد.

2- نرم ‌افزار مدیریت پروژه

این نوع از نرم ‌افزارهای فروشگاهی حسابداری، نسبتا پیشرفته هستند و به منظور پایش سوددهی در پروژه‌های بزرگ استفاده می‌شوند. با استفاده از این نوع نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی می‌توان به طور دقیق سود و زیان پروژه‌های بزرگ را محاسبه نمود و روند پیشرفت و توسعه طرح‌های فروشگاه را مورد بررسی قرار داد.

3-نرم ‌افزار مدیریت تنخواه

نرم ‌افزار حسابداری مدیریت تنخواه به مدیریت کسب و کارها کمک می‌کند تا هزینه‌های تخصیص یافته به هر قسمت از یک بیزینس به راحتی بررسی شود.

4-نرم ‌افزار مدیریت موجودی

با استفاده از نرم ‌افزارهای حسابداری مدیریت موجودی، می‌توان از هزینه‌های اضافی جلوگیری نمود و میزان سود دهی فروشگاه را افزایش داد.

5-نرم ‌افزار بودجه بندی و پیش بینی

این نوع از نرم ‌افزار فروشگاهی حسابداری، به صاحبان فروشگاه‌ها کمک می‌کند تا داده‌های مالی بیزینس خود را با سایر داده‌ها تلفیق نماید که بدین صورت می‌توان تصمیمات بهتری برای مدیریت کسب و کار خود گرفت.

6-نرم افزار صدور فاکتور و صورت حساب

محبوب‌ترین نوع نرم ‌افزار حسابداری است که اکثر کسب و کارهای کوچک برای صدور فاکتور از جمع کل فاکتورها از این نرم افزار استفاده می‌کنند.

برترین نرم‌افزارهای حسابداری ایرانی

نرم افزار حسابداری سپیدار

یکی از قدیمی‌ترین نرم ‌افزارهای فروشگاهی حسابداری، نرم ‌افزار حسابداری سپیدار است که توسط شرکت همکاران سیستم طراحی و اجرا شده است. این شرکت معروف، نرم ‌افزار حسابداری دیگری به نام دشت طراحی نموده که برای فروشگاه‌ها و مغازه به منظور راه‌اندازی سیستم حسابداری فروشگاهی گزینه بسیار مناسبی است. این نرم ‌افزار قابلیت یکپارچگی با نرم ‌افزار CRM دارد و همچنین زمانی که این نرم افزار را برای کسب و کار خود تهیه کنید، به مدت یک سال می‌توانید از پشتیبانی رایگان آن بهره مند شوید. توجه داشته باشید، برای تهیه نرم ‌افزار فروشگاهی حسابداری سپیدار حداقل یک میلیون سیصد هزارتومان باید هزینه کنید.

نرم ‌افزارحسابداری فرداد

یکی دیگر از شرکت‌های طراحی نرم ‌افزار فروشگاهی حسابداری، شرکت آرین سیستم است که نرم ‌افزار حسابداری فرداد را برای کسب و کارهای کوچک در زمینه‌های مختلفی همچون خدماتی، پیمانکاری، بازرگانی و تولیدی طراحی و تولید نموده است. از مهمترین مزیت‌های نرم ‌افزار فروشگاهی حسابداری فرداد می‌توان به :

کاربری آسان نرم‌افزار

تعریف نمودن به طور همزمان بیش از یک کاربر

نصب سریع و آسان

آموزش رایگان

مدیریت کامل تمامی اطلاعات در یک دیتابیس

اشاره نمود. نرم‌ افزار حسابداری فرداد را می‌توان با حداقل هزینه نهصد هزار تومان تهیه نمود.

نرم ‌افزارحسابداری هلو

نرم‌ افزار حسابداری هلو همان نرم افزار محبوبی است که در اکثر استخدامی‌های فروشگاه‌ها شاید نام آن را دیده باشید. این نرم ‌افزار توسط تیم حرفه‌ای شرکت‌های طرفه نگار طراحی و تولید شده است. یکی از مهمترین دلایل محبوبیت نرم‌ افزار هلو، پشتیبانی بیش از دویست گروه شغلی متفاوت است. این نرم ‌افزار نیز کاربری بسیار آسان دارد و همچنین نسبت به سایر نرم ‌افزارهای فروشگاهی حسابداری امکانات بیشتری را در اختیار صاحبان کسب و کار قرار می‌دهد. بهتر است بدانید، برای خرید نرم‌ افزار هلو، کمترین هزینه‌ای که باید انجام دهید، سیصد و هفتاد هزار تومان است.

نرم ‌افزارحسابداری پیوست

شرکت طراحی و تولید نرم‌ افزاری پیوست، با 15 سال فعالیت در زمینه طراحی و تولید نرم ‌افزارهای مالی توانسته است، نرم ‌افزار فروشگاهی حسابداری پیوست را برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ طراحی و تولید نماید. مهمترین مزیت‌های نرم افزار پیوست عبارتنداز:

نصب آسان و راحت

امکان شخصی سازی نرم‌افزار به منظور جواب‌دهی به نیازهای گوناگون کاربران

همگام سازی با نرم‌افزار ارتباط با مشتری CRM

نرم ‌افزار حسابداری تدبیر

نرم ‌افزار فروشگاهی حسابداری تدبیر تقریبا بیست سال پیش توسط شرکت پردازش موازی برای شرکت‌هایی همچون گلدیران و سام سرویس طراحی و تولید شده است. نرم افزار تدبیر امکان همگام سازی با نرم افزارهای دیگر همچون CRM را دارد. همچنین می‌توانید خدمات پشتیبانی نامحدود از این نرم افزار دریافت نمایید.

نرم ‌افزار پارمیس

یکی دیگر از نرم‌افزارهای حسابداری ایرانی، نرم افزار پارمیس است. این نرم افزار تقریبا 15 سال پیش با هدف ارائه خدمات مالی و حسابداری، بازرگانی، تولید طراحی و تولید شده است. این نرم ‌افزار فروشگاهی حسابداری با ارائه ماژول و سامانه پیام کوتاه توانسته سبد محصولات خود را تا حدودی متنوع نماید. با توجه به امکاناتی که برای این نرم افزارحسابداری در نظر گرفته شده، سبب شده است رضایت کاربران را جلب نماید.

از مهمترین مزایای نرم افزارحسابداری پارمیس می‌توان به ارائه خدمات رایگان به مدت یک سال، ارائه نسخه رایگان 30 روزه و ارتقا نرم افزار در هر زمان اشاره نمود. حائز اهمیت است بیان شود، این نرم افزارحسابداری دارای اپلیکیشن شخصی است که نسخه رایگان آن برای اندروید و IOS در بازار موجود است و به همین دلیل امروزه یکی از محبوب‌ترین نرم افزارهای حسابداری شناخته شده است.

نرم افزار حسابداری محک

نرم افزار حسابداری محک یکی از موفق‌ترین نرم افزارهای حسابداری است که حدود 10 سال پیش طراحی و تولید شده است. از مهمترین مزایای نرم افزار محک می‌توان به کاربری آسانی، امکان استفاده برنامه به صورت تخصصی برای اصناف اشاره نمود. اگر می‌خواهید نرم افزار محک را برای کسب و کار خود تهیه نمایید، برای خرید آن لازم است حدود پانصد هزار تومان هزینه در نظر بگیرید.

نرم ‌افزار قیاس

قیاس یکی دیگر از نرم افزارهای معروف حسابداری است که دارای سرعت و امنیت بالایی است. مهمترین مزیتی که نرم افزار حسابداری قیاس دارد، ارائه خدمات پشتیبانی رایگان به مدت 12 ماه است. توجه داشته باشید، کاربر برای کار با این نرم افزار نیاز به آموزشی خاصی ندارد. زیرا نرم افزاری بسیار ساده و با کاربری آسان است. برای تهیه این نرم افزار، باید هزینه‌ای حدود دو میلیون تومان در نظر بگیرید.

نرم ‌افزار شایگان

یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین نرم افزارهای فروشگاهی حسابداری، نرم افزار حسابداری قیاس است. جالب است بدانید، شایگان سیستم در سال 92 در نهمین اجلاس، موفق به دریافت جایزه استاندار اعتماد مشتریان شد.

 مهمترین ویژگی‌هایی که توانسته است این نرم افزار را از سایر نرم افزارهای حسابداری متمایز نماید، عبارتند از:

انعطاف پذیری بالا آن

قابل استفاده به صورت تک کاربره و شبکه

تک زبانه (فارسی)

دو زبانه( فارسی و انگلیسی)

توجه داشته باشید، برای تهیه نرم ‌افزار فروشگاهی حسابداری شایگان لازم است حدود دو میلیون تومان هزینه در نظر داشته باشید.

نرم افزار حسابداری آرین سیستم

نرم افزار حسابداری آرین سیستم، به منظور پاسخگویی نیاز مدیریت مالی کسب و کارهای کوچک و نسبتا بزرگ طراحی و تولید شده است. این نرم افزار کاربردی نسبت به قابلیت‌هایی که دارد، با قیمت مناسبی عرضه می‌شود. برای تهیه این نرم افزار هزینه‌ای حدود چهارصد و پنجاه هزار تومان باید در نظر بگیرید.